Zajmował się zarówno tradycyjnym budownictwem drewnianym budynków mieszkalnych, a także budynków innego typu, jak młyny, szkoły, fabryki, stodoły itp. Na początku oferował remonty, renowację, następnie drewniane konstrukcje dachowe, a po tym wyspecjalizował się w tradycyjnym drewnianym budownictwie szkieletowym.
W 1937 roku do Fransa dołączył jego syn Henryk, który po śmierci ojca przejął Mefra i kontynuował rodzinną tradycję. Po II Wojnie Światowej Europa, w tym Holandia, ucierpiały również pod względem mieszkaniowym. Dlatego trzeba było szybko zająć się odbudową nieruchomości mieszkalnych oraz gospodarczych. Więc najważniejszy był czas, ponieważ wiele ludzi pozostało bez domu nad głową. Mając to na uwadze Mefra skupiła się na oferowaniu domów szkieletowych i wyspecjalizowała się w ich prefabrykacji.
Około roku 1966 do Henryka dołączył jego syn Frans Melenhorst, który był trzecim pokoleniem Mefra i podobnie jak jego dziadek i ojciec zajmował się między innymi budownictwem drewnianym. Poza tym, że był doskonałym praktykiem z dziedziny budownictwa, nawiasem mówiąc był bardzo znanym w Holandii, a także na całym świecie biznesmenem oraz człowiekiem, który pomógł w rozwoju wielu firmom z różnych dziedzin.
Od 1977 roku zaczął wprowadzać innowację do technologii szkieletowej, w tym roku postawił pierwszy dom na izolowanym fundamencie i na plac budowy przyjechały prefabrykowane elementy budynku, które zostały zamontowane przy pomocy dźwigu. W tym czasie nastąpił dynamiczny rozwój Mefra w całej Europie. Kolejnym przełomowym dokonaniem był montaż w pełni prefabrykowanej składanej konstrukcji dachowej domu, w którym przez wiele lat mieszkali jego teściowie.
W 1994 roku Mefra otworzyła swój pierwszy oddział w Polsce, który mieścił się w Szczecinie. Tymczasem mieliśmy swoje oddziały również w Holandii oraz Hiszpanii.
Od 1997 do 2023 roku główną siedzibą Mefra był biurowiec i hala produkcyjna w Szamotułach, aktualnie następuje zmiana lokalizacji siedziby. Firma nadal skupia się na prefabrykacji domów szkieletowych i wykańcza je do stanu deweloperskiego.
Po śmierci Fransa od 2013 roku rodzinną tradycję kontynuuje jego syn Robert Melenhorst, który jest czwartym pokoleniem Mefra. Przed osiedleniem się w Polsce w Holandii otrzymał między innymi nagrodę za prefabrykowane elementy konstrukcyjne apartamentowca. Aktualnie na stałe mieszka w Polsce, która stała się jego domem. Tutaj poślubił też polkę, Martynę Melenhorst, z którą pracują nad rozwojem Mefra oraz wychowują piąte pokolenie Mefra.
Od 2023 r. w Mefra zostały wprowadzone zmiany mające na celu rozwój Spółki oraz optymalizację kosztów produkcji.
W 2024 roku nastąpiła zmiana siedziby Mefra. Nowa siedziba mieści się w parku przemysłowym w miejscowości Pamiątkowo w Wielkopolsce. Biurowiec powstał w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego, w której stawiane są nasze domy. Hala w znacznej części również jest wykonana w szkielecie drewnianym. Mieści się tam również dom pokazowy.